Тема програми Технічне обслуговування та ремонт тракторів, сільськогосподарських та інших машин відповідно до кваліфікації А2
Тема уроку Виконання технічного обслуговування та ремонту двигуна
Мета уроку:
Навчальна: Закріпити теоретичні знання учнів, досягти практичних умінь і навичок
з ремонту головки циліндрів.
Розвиваюча: Розвивати логічне мислення, пізнавальну активність і
спостережливість на заняттях.
Виховна: Виховувати і формувати у учнів значущі цінності в своїй роботі, відчуття
відповідальності і уважність.
Тип уроку: Формування складних умінь і навичок.
Вид уроку: Самостійна практична робота.
Методична мета: використання комп'ютерних технологій в навчанні.
Дидактичне забезпечення: ноутбук, проектор, екран, планшети, відеофільм з теми
занять «Охорона праці під час проведення слюсарно-ремонтних робіт», «Ремонт
головки двигуна», тестові завдання, роздатковий матеріал для учнів (інструкційнотехнологічні картки, опорні конспекти, міні-підручники і т.д.), критерії оцінювання
навчальних досягнень учнів, перелік навчально-виробничих робіт, підручники,
довідники, додатки.
Матеріально – технічне забезпечення: двигун Д-65, комплект інструментів,
аптечка, мікрометр, матеріали та обладнання для притирання клапанів, масляний
фільтр, водяній насос, паливний насос, нутромір, чистики, динамометричний ключ,
штангенциркуль, пристрій для розсухарювання клапанів, комплект фрез.
Міжпредметні зв’язки: предмети «Трактори», «Комплексна система технічного
обслуговування і ремонту сільськогосподарської техніки», «Основи слюсарної
справи».
Хід уроку.
І. Організаційна частина – 2-3 хв.
ІІ. Вступний інструктаж – 42 хв.
1. Повідомлення учням теми і мети
уроку.
2. Перевірка знань учнів,
відповідно до теми.
3. Ознайомлення учнів з об’ємом та
змістом роботи, порядком і послідовністю
виконання завдання.
4. Правила охорони праці,
протипожежні заходи та індивідуальна гігієна.
5. Попередження можливих помилок
при виконанні завдання.
6. Ознайомлення учнів з
учбово-технічною документацією та літературою,
інструкційно-технологічними
картками, правилами користування інструментом,
обладнанням.
7. Критерії оцінювання навчальних
досягнень учнів.
8. Здійснити розподіл учнів по
робочим місцям, видати інструмент, інструкційні
картки, підручники.
9. Окремо кожній ланці повідомити
тему і мету завдання, порядок виконання
завдання, правила охорони праці.
10. Виставити оцінки за знання по
темі, правил охорони праці.
11. Відповісти на запитання учнів.
ІІІ. Поточний інструктаж – 210 хв.
1. Самостійна робота учнів
2. Перший обхід – допомогти учням
включитися в роботу, забезпечити безпеку
виконання завдання, розподіл роботи
між членами ланки, допомога в підборі
інструменту, обладнання, додержання
послідовності виконання операцій.
3. Другий обхід – перевірити
правильність виконання завдання, користування
інструментом, обладнанням,
навчальною документацією, дотримання правил
безпеки праці.
4. Третій обхід – перевірка
правильності виконання ремонту двигуна, основних його
систем, стан робочого місця,
інструменті. Вказівки по приведенню в порядок
робочих місць у кінці заняття.
5. Прийом робіт
6. Прибирання робочих місць, здача
інструменту.
IV. Заключний інструктаж – 10 хв.
1. Підсумки проведення заняття, як
з групою, так і з окремим ланками та учнями.
2. Аналіз помилок, допущених
учнями, причини і способи їх усунення.
3. Виставлення та обгрунтування
оцінок учням.
4. Видача домашнього завдання.
Інструкційно-технологічна картка №1
Розділ: Технічне обслуговування та ремонт тракторів, сільськогосподарських та інших машин відповідно до кваліфікації А2
Тема: Виконання технічного обслуговування та ремонту двигуна
Час: 6 год.
Зміст
і послідовність виконання завдання
|
Технічні умови та вказівки для виконання завдання
|
|
1.
Очистити двигун від бруду і закріпити на стенді
|
Підйомник,
стенд, двигун Д-240, чистик, компресор, комплект інструментів, миючі засоби.
|
|
|
|
|
4. Ремонт блоку двигуна
а) ремонт тріщин блока штифтами
б) ремонт тріщин полімерними матеріалами
в) ремонт обірваних шпильок
|
Продіагностувати на наявність тріщин, зношення різьбових
отворів, зношення втулок розподільчого валу, посадочні місця під вкладиші
корінних підшипників, короблення площини головки блока циліндрів.
Засвердлити тріщину по всій довжині. Отвори повинні перекривати
один-одного на 1/3. Нарізати різьбу в отворах, вкрутити штифти з червоної
міді і зачеканити їх до повної герметичності.
Засвердлити кінці тріщин діаметром 3 мм, а тріщину по всій
довжині засвердлити під кутом 60°-70°. Обезжирити і нанести полімер товщиною
1 мм. Накласти заплату, прикатати і нанести другий шар полімеру.
Просвердлити отвір в зламаній шпильці
і з допомогою екстратора вивернути зламану шпильку. Або приварити до шпильки
гайку чи пластину. Пошкоджені різьбові отвори під шпильки ремонтують шляхом
нарізання різьби більшого діаметру.
|
5. Заміряти розміри корінних
та шатунних шийок колінчастого валу, розміри гільз, визначити спрацювання цих
деталей.
|
|
|
|
||
7. Скласти шатунно-поршневу групу.
|
Спочатку підбираємо комплект
гільз, поршнів, поршневих пальців і кілець. Поршні підбирають за масою і розмірними групами, відповідно до
розмірних груп гільз циліндрів, встановлених в блок-картері, а також за
діаметром отвору у бобишках. Різниця маси поршнів для одного двигуна Д-240 не
повинна перевищувати 5 г. Нормальний зазор між гільзою циліндра і юбкою
поршня для двигуна Д-240 становить 0,14 – 0,18 мм, а допустимий без ремонту –
до 0,4мм. Поршневі кільця перед установленням перевіряють на пружність,
вимірюють зазор між кільцем і канавкою (за висотою). Нормальний зазор у замку
для кілець двигуна Д-240 при встановленні у гільзу становить 0,45 – 0,75 мм,
а пружність кілець при нормальному зазорі – 55-81 Н. Зазор між кільцем і
канавкою поршня становлять для компресійних кілець 0,02 мм, а для масло
знімних 0,03 мм. Шатуни, як і поршні, підбирають за масою. Різниця маси
шатунів для одного двигуна допускається – 20 г. Втулки верхньої головки
шатуна повинні мати такий самій розмір як і поршневі пальці, підібрані раніше
відповідно до розміру поршня. Правильно підібраний поршневий палець повинен
плавно входити в отвір
|
||
8. Установити зазор у корінних і шатунних
підшипниках.
|
Зазор у корінних і шатунних підшипниках визначають
як різницю діаметрів вкладишів, затиснених у гніздах кришками і діаметром
шийок колінчастого вала. Для двигуна Д-240 нормальний зазор у шатунних
підшипниках становить 0,06 – 0,12 мм, у корінних – 0,07 – 0,13 мм. Допустимі
зазори – 0,16 – 0,28 мм. Гайки підшипників затягують спеціальним
динамометричним ключем для двигуна Д-240, момент затягування корінних
підшипників становить 200-220 , а шатунних – 140 – 160 Н·м.
|
Основні вимоги охорони праці:
1. Розбору і зборку деталей потрібно проводити на
спеціальних стендах, столах, які забезпечують стійке положення.
2. Під час роботи користуватися справним інструментом.
3. Ключі повинні відповідати розміру гайки чи гвинта.
Забороняється збільшувати довжину ключа іншим ключем чи трубою.
4. При ви пресування чи запресуванні гільз, втулок слід
користуватися з’ємниками і пресами.
5. Важкі
деталі і агрегати піднімати під’ємно-транспортним обладнанням. Забороняється
розбирати агрегати і вузли, підвішені на під’ємниках.




Комментариев нет:
Отправить комментарий